Dietetyk dla dzieci

Dietetyk dla dzieci – kim jest i czym się zajmuje dietetyk dziecięcy?

Dietetyk dziecięcy to specjalista z zakresu żywienia dzieci. Dobry dietetyk dla dzieci ma kompetencje, wiedzę i doświadczenie w poradnictwie żywieniowym zarówno dzieci chorych, jak i zdrowych na każdym etapie rozwoju. Prawidłowo zbilansowana dieta dziecka ma na celu zapewnienie odpowiedniej ilości składników odżywczych, co zapewnia właściwy rozwój, utrzymanie sprawności fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej dziecka.

Otyłość i nadmierna masa ciała u dzieci jest problemem nie tylko zdrowotnym, ale i społecznym w naszym kraju. Według badania PITNUTS z 2016 roku około 10% najmłodszych pacjentów w wieku od roku do 3 lat ma zdiagnozowaną otyłość, a prawie 20% jest w grupie ryzyka związanego z nadmierną masą ciała. Według COSI problem otyłości i nadwagi dotyka około 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym, czyli 7-9-latków, a co piąty uczeń w grupie wiekowej 10-16 lat miał nadmierną masa ciała.

Dietetyk dla dzieci – czym się zajmuje?


· Dokonuje pomiarów antropometrycznych (waga, wzrost) oraz BMI i odnosi je do siatek centylowych WHO i OLA, OLAF.
· Analizuje badania laboratoryjne dziecka i ustala aktualny stan zdrowia.
· Ocenia dotychczasowy sposób żywienia dziecka i nawyki żywieniowe panujące w rodzinie.
· Diagnozuje zaburzenia i problemy zdrowotne u dziecka, wynikające z nieprawidłowego żywienia.
· Układa indywidualne jadłospisy dla dzieci uwzględniające zapotrzebowanie względem wieku, masy ciała, aktywności fizycznej i zdiagnozowanych chorób dietozależnych.
· Dobry dietetyk dla dzieci
monitoruje wdrożony program dietetyczny i nanosi zmiany w zależności od potrzeb i aktualnych wyników.
· Dietetyk dziecięcy jest odpowiedzialny za edukację rodziców i opiekunów w zakresie prawidłowego żywienia i właściwych nawyków żywieniowych w rodzinie.

Dietetyk dziecięcy dba o wdrożenie prawidłowych nawyków żywieniowych, które będą miały wpływ na kształtowanie się późniejszych preferencji, smaków i właściwych relacji z jedzeniem u dziecka. Brak świadomości na temat optymalnego żywienia dzieci może w przyszłości powodować zwiększone ryzyko zapadalności na choroby metaboliczne takie jak otyłość, cukrzyca, czy prowadzić do chorób o podłożu psychicznym m.in. anoreksja i bulimia u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy udać się z dzieckiem do dietetyka dziecięcego?

Dietetyk dla dzieci specjalizuje się w chorobach dietozależnych i zaburzeń odżywiania wieku dziecięcego. Im wcześniej rodzice zwrócą się o fachową pomoc do specjalisty, tym większe szanse na powodzenie dieteterapii, skuteczne rozwiązanie problemu lub zahamowanie ryzyka powstawania poważnych chorób metabolicznych. Prawidłowe odżywianie będzie miało wpływ na rozwój dziecka. Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że gorsze wyniki w nauce, problemy z koncentracją, czy nadmierne pobudzenie dziecka może wynikać z nieprawidłowej diety.


Konsultacja z dietetykiem dziecięcym jest wskazana:
· u dzieci otyłych lub z nadwagą;
· u dzieci z niską w odniesieniu do wieku masą ciała;
· u dzieci uprawiających sport (wyższa, niż przeciętna aktywność fizyczna);
· u dzieci na dietach eliminacyjnych (np. dieta wegańska, dieta wegetariańska, dieta bez laktozy, dieta bezglutenowa, dieta ketogenna);
· przy zaparciach, biegunkach u dzieci;
· u dzieci, u których inni specjaliści stwierdzą nieprawidłowy rozwój fizyczny, intelektualny lub emocjonalny;
· w przypadku, gdy na podstawie badań zostaną stwierdzone niedobory;
· w przypadku alergii i nadwrażliwości pokarmowych;
· w sytuacji, gdy rodzice chcą zweryfikować dotychczasowy sposób żywienia dziecka z dietetykiem dziecięcym.

W jakich chorobach dzieci pomoże dietetyk dziecięcy?

Dietetyk dla dzieci zarówno przyjmujący stacjonarnie w Poradni dietetycznej, jak i dietetyk dla dzieci online wspomaga leczenie chorób, których rozwój i nasilenie objawów mogą być uwarunkowane nieprawidłową dietą.

Konsultacja z dietetykiem dla dzieci – w jakich chorobach?
· Choroby metaboliczne u dzieci: cukrzyca typu 2, insulinooporność, otyłość.
· Choroby autoimmunologiczne u dzieci: cukrzyca typu 1, Hashimoto, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łysienie plackowate.
· Choroby układu pokarmowego: celiakia, choroba zapalna jelit, SIBO, SIFO, refluks.
· Wrodzonych wadach metabolizmu – zaburzenia przemiany tłuszczów, białek i węglowodanów.
· Choroby o podłożu psychicznym: zaburzenia łaknienia, anoreksja, bulimia.

Jak wygląda konsultacja dietetyczna dla dzieci?

Konsultacja z dietetykiem dziecięcym przebiega w luźnej i przyjaznej atmosferze, aby zapewnić pełen komfort i spokój u małego pacjenta. Warto dodać, że Wasza pociecha nie musi fizycznie uczestniczyć w każdej konsultacji z dietetykiem, gdyż wiadomo, że kontakt z osobą dla dziecka obcą może budzić stres i niepokój. Dobry dietetyk dla dzieci jest przede wszystkim empatyczny i budzi zaufanie u swoich podopiecznych.

Jak przebiega pierwsza konsultacja z dietetykiem dziecięcym?

· Przeprowadzenie wywiadu żywieniowo-medycznego i ocena aktywności fizycznej.
· Pobieranie danych antropometrycznych – wzrost i masa ciała.
· Analiza dotychczasowego sposobu żywienia dziecka.
· Analiza stanu odżywienia pacjenta.
· Ocena nawyków żywieniowych panujących w rodzinie.
· Zlecenie badań laboratoryjnych dla dziecka, które należy wykonać do następnej wizyty u dietetyka dziecięcego.
· Przygotowanie zaleceń żywieniowych dla dziecka i zmian w dotychczasowym sposobie żywienia.

Czas trwania pierwszej konsultacji to około 60 minut.
Kolejna konsultacja z dietetykiem dla dzieci powinna odbyć się za 2-3 tygodnie od pierwszego spotkania.

Jak przebiega kolejna kontrolna konsultacja z dietetykiem dziecięcym?


· Pobieranie danych antropometrycznych – wzrost i masa ciała.
· Omówienie aktualnej sytuacji – zmian jakie zostały wprowadzone, efektów, trudności.
· Zweryfikowanie dotychczasowych zaleceń, wprowadzenie zmian do jadłospisu.

Czas trwania konsultacji kontrolnej to około 30 minut.

Jak przygotować się do konsultacji z dietetykiem dziecięcym?

Przed wizyta w poradni dietetycznej i konsultacją z dietetykiem dla dzieci należy przez kilka dni (3-7) prowadzić dzienniczek żywieniowy dziecka, który będzie spisem wszystkich posiłków i przekąsek dziecka, spożytych w ciągu dnia.
Co zawiera dzienniczek żywieniowy:
· rodzaj posiłku (śniadanie, obiad, kolacja, przekąska);
· godzina posiłku;
· dokładny opis posiłku (nazwa dania lub produktu, gramatura lub miara domowa, sposób obróbki kulinarnej, ewentualnie zdjęcie posiłku);
· miejsce przygotowania posiłku (dom, żłobek, przedszkole, restauracja, bar mleczny itp.)
· przyjęte płyny (woda, soki, napoje kolorowe, herbatka i inne);
· zaobserwowane objawy po spożyciu posiłku (np. biegunka, wzmożone pragnienie, nadmierne pobudzenie, nadmierna senność itp.).

Na pierwszą wizytę do dietetyka dziecięcego należy zabrać dotychczasową dokumentację medyczną pociechy, badania laboratoryjne i inne, które mogą mieć wpływ na wybór optymalnej dietoterapii.
Zachęcamy też rodziców do przygotowania listy pytań do dietetyka oraz sformułowania wątpliwości i obaw przed rozpoczęciem procesu.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dietetyka dziecięcego?

Każdy rodzic ma swoje sposoby na przygotowanie swojej latorośli na wizytę u specjalisty. Z pewnością należy wstępnie opowiedzieć małemu pacjentowi, jak będzie wyglądać wizyta, że zostanie zmierzony i zważony. Dobrze też, jeśli dziecko będzie miało świadomość, że będziemy rozmawiać na temat jedzenia i produktów, czy dań, które lubi i których nie lubi.
Problemy mogą się pojawić, jeżeli dziecko ma złe doświadczenia z personelem medycznym lekarzem pediatrą, stomatologiem dziecięcym, czy wizytą w punkcie szczepień lub pobrań.

Gabinet dietetyka dziecięcego powinien być miejscem, w którym dziecko czuje się dobrze i swobodnie. Dbamy zarówno o wystrój, jak i aranżację wnętrza, aby stworzyć atmosferę sprzyjającą dobrej komunikacji z małym pacjentem. Dobrze jest też wziąć na wizytę u dietetyka ulubionego pluszaka, z którym dziecko będzie się czuło bezpieczniej.
W tym miejscu ogromna prośba do rodziców – przed i w trakcie konsultacji z dietetykiem dziecięcym postarajcie się zminimalizować własny stres, gdyż Wasz niepokój będzie przekładał się na odczucia dziecka.

Jakie korzyści daje konsultacja z dietetykiem dziecięcym?

Według doświadczeń dietetyka dziecięcego naszej poradni można wysnuć wniosek, że błędy w żywieniu dzieci wynikają przede wszystkim z niewiedzy rodziców. Każdy z nich pragnie dla swojego malucha jak najlepiej, jednak pamiętajmy, że więcej nie znaczy lepiej, a pulchne dziecko niekoniecznie jest właściwie odżywione. Rola rodziców w kształtowaniu nawyków żywieniowych swoich latorośli jest kluczowa. Zmiany dotyczą nie tylko samych dzieci, ale całej rodziny. Konsultacja z dietetykiem dla dzieci to przede wszystkim troska o prawidłowy rozwój naszej pociechy, dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji odżywczych oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia chorób dietozależnych.

Co daje wizyta u dietetyka dziecięcego?

· Kontrola prawidłowego rozwoju dziecka na poszczególnych etapach życia dziecka.
· Zdiagnozowanie lub wykluczenie u dziecka chorób zaburzeń i niedoborów, na które może mieć wpływ nieprawidłowe żywienie.
· Wychwycenie błędów żywieniowych popełnianych przez rodziców w dotychczasowym sposobie odżywiania dziecka.
· Informacja na temat właściwego komponowania posiłków dla najmłodszych na podstawie wieku, zapotrzebowania, etapu rozwojowego, poziomu aktywności fizycznej i indywidualnych preferencje malucha.
· Wsparcie procesu leczenia danej jednostki chorobowej dietą.
· Edukacja na temat prawidłowych nawyków żywieniowych, zawartości składników odżywczych w diecie i prawidłowych technik kulinarnych.

Dietetyk dla dzieci online? Czy jest możliwa konsultacja dietetyczna przez internet z dzieckiem?

Spotkanie z dietetykiem online dla dzieci, podobnie jak wszystkie inne usługi Poradni dietetycznej z powodzeniem mogą odbywać się za pośrednictwem Internetu. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że na zdalne konsultacje z dietetykiem dzieci zdecydowanie lepiej reagują. Są mniej zestresowane, chętne do rozmowy i współpracy ze specjalistą. Z pewnością dużą rolę odgrywa otoczenie własnego domu, w którym dziecko czuje się bezpiecznie. Spotkania za pośrednictwem ekranu komputera są dla dzieci atrakcyjne, dlatego bardzo chętnie w nich uczestniczą i z zaangażowaniem wykonują przygotowane przez dietetyka zadania i grzecznie stosują się do zaleceń.

Rodzice także cenią sobie tę formę współpracy, gdyż jest to duża oszczędność czasu i nie tracą go na dojazdy do poradni dietetycznej w Warszawie. Poza tym, widząc spokój swojej pociechy, która traktuje spotkanie z dietetykiem jako rozrywkę wiedzą, że konsultacja z dietetykiem dla dzieci online to strzał w dziesiątkę. 

Konsultacja z dietetykiem dla dzieci on-line, formalnie niczym nie różni się od spotkania w poradni. Cała rozmowa odbywa się za pośrednictwem połączenia wideo, dlatego dwie strony widzą siebie nawzajem w realnym czasie. Zachowane są także wszystkie standardy i procedury wizyty w gabinecie dietetycznym. 

Dietetyk dla dzieci pracujący przez Internet zapewnia bezpieczeństwo i poufność przekazywanych informacji. Wywiad żywieniowo-medyczny jest przeprowadzany z rodzicem małego pacjenta przy wykorzystaniu wybranej wspólnie platformy (Skype, Facebook Messenger, Zoom, FaceTime, Google Meets, Teams i inne). 

Połączenie online umożliwia opcje udostępniania ekranu, sharowania prezentacji zawierającej materiały edukacyjne, dotyczące Waszego przypadku. Podczas spotkania online z dietetykiem dziecięcym wspólnie możecie omawiać jadłospis, czy interpretować wyniki badań laboratoryjnych.

Porada dietetyka dziecięcego przez Internet może odbyć się w dogodnym dla Ciebie czasie.